ODZYSK I RODZAJE METALI

Metale kolorowe to inaczej metale i stopy metali niezależnych czyli niezawierających żelaza. Zalicza się do nich takie metale jak cynk, cynę, ołów, aluminium, miedź. Zaś stopy metali to mosiądz i brąz. Dzieli się je na :

metale lekkie  - łatwo topliwe – magnez, aluminium
metale lekkie  - trudno topliwe - tytan
metale ciężkie - łatwo topliwe – cynk, kadm, cyna, ołów, bizmut,
metale ciężkie - trudno topliwe – cyrkon, kobalt, nikiel, miedź, pallad, srebro, platyna, złoto
metale ciężkie - bardzo trudno topliwe – molibden, tantal, wolfram

Metale kolorowe i stopy metali niezależnych należą do surowców rzadkich a więc i drogich, dlatego stale poszukuj się lepszych metod ich pozyskiwania ale również odzyskiwania. Odzyskiwanie metali kolorowych jest o tyle ważne, że ich zasoby są ograniczone, zaś zapotrzebowanie na nie stale wzrasta. Chodzi tu głównie o metale zaliczane do metali szlachetnych, które wykorzystywane są min. w motoryzacji.

Metal szlachetne odzyskiwane ze zużytych części i przedmiotów, to:

- platyna, pallad, rod, iryd – znajdują się głównie w katalizatorach
- srebro -  surowiec do wyrobów jubilerskich ale również wykorzystywane w przemyśle fotograficznym
- złoto – odzyskuje się go ze złomu przemysłowego, mini komputerów

Metale kolorowe odzyskuje się na kilka sposobów, w zależności od tego, jaki to metal, oraz z  czego jest on odzyskiwany. Najpopularniejszy jest recykling aluminium. Metal ten używa się w motoryzacji, budownictwie, przemyśle lotniczym i stoczniowym. Odzyskuje się więc go  np. z puszek. Technologia recyklingu w tym przypadku jest prosta. Puszki są cięte na paski a następnie w specjalnych bębnach z sitami oddziela się metal od zanieczyszczeń typu np. piasek. Następnie w specjalnych piecach wypala się farby i lakiery. Dopiero wtedy można metal stopić. Po przetopieniu poddaje się aluminium rafinacji i filtracji, by usunąć pozostałe zanieczyszczenia niemetaliczne a następnie aluminium jest odlewane  w przygotowane formy.

Miedź zanim zostanie przetopiona, jest segregowana na nowy i stary złom. Nowy złom to odpady z produkcji, stary, z części używanych. Cynk odzyskuje się ze ścinków blach, odpadów produkcyjnych, pokryć dachowych i rynien itp. Najpierw złom poddawany jest obróbce mechanicznej, następnie procesowi ogniowej rafinacji i rektyfikacji. Ołów dzieli się na złom akumulatorowy, złom stopów ołowiu , złom ołowiu czystego i odpady. Złom ołowiu poddaje się odkwaszaniu, kruszeniu a następnie separacji mechanicznej i hydromechanicznej. Wtedy segreguje się oddzielając części metalowe, tlenki i siarczany ołowiu oraz tworzywa sztuczne.

Cyna odzyskiwana jest z artykułów przemysłowych oraz ze sprzętu elektronicznego. Warto pamiętać, że odzyskiwanie metali kolorowych opłaca się ze względów ekologicznych ale również ekonomicznych. Wykonanie przedmiotów z aluminium przetopionego ze złomu jest aż dziesięciokrotnie tańsze, niż wykonanie tych przedmiotów z wydobytej rudy. Dzieje się tak w przypadku praktycznie wszystkich metali. 45% miedzi wykorzystywanej w Europie pochodzi z odzysku co pozwala na oszczędność energii na poziomie 85%, co nie tylko zmniejsza koszty produkcji ale również redukuje emisję CO2 do atmosfery. Ołów aż w 80% wykorzystywany jest do produkcji akumulatorów i baterii z czego odzyskuje się już blisko 95%.