OPONY I TWORZYWA SZTUCZNE

Do niedawna, opony samochodowe i elementy z tworzyw sztucznych były składowane lub trafiały na wysypiska. Brakowało pomysłu na ich ponowne wykorzystanie. Dziś to się bardzo szybko zmienia  z korzyścią dla naszej planety a więc i naszego zdrowia. W stacjach demontażu elementy z tworzyw sztucznych i opony samochodowe są segregowane. Odkłada się te rzeczy, które nadają się na sprzedaż jako używane części zamienne, reszta przeznaczana jest do recyklingu. Jednak elementy z tworzywa sztucznego czy też opony są pozyskiwane nie tylko ze złomowanych aut. Warsztaty, punkty zbiórki opon, zakłady wulkanizacji, a nawet sprzedawcy opon zbierają nieodpłatnie stare opony od użytkowników. W taki sposób, stare opony przestają już trafiać na wysypiska, nie zalegają również w lasach ( gdzie niestety wciąż wiele osób wyrzuca śmieci), rowach czy po prostu gdzieś w przydomowych ogródkach.

W pierwszym etapie rzeczy te są oczyszczane, oddziela się części nie wykonane z tworzywa czy gumy, odsiewany jest piach i inne większe elementy. Następnie dopiero opony czy tworzywa są rozdrabniane. W taki sposób otrzymuje się suchy granulat, który następnie wykorzystywany jest do tworzenia przedmiotów z tworzywa. Taki granulat dodawany jest również do asfaltu, który później wykorzystywany jest do utwardzania naszych dróg, produkowane są z niego elementy potrzebne np. w rolnictwie, wytwarza się z niego nawierzchnie boisk szkolnych, używany jest również min przy budowie mostów. Zużyte, stare opony samochodowe coraz częściej znajdują dodatkowo zupełnie inne przeznaczenie.

Duże opony wykorzystywane są do robienia ogrodowych mini oczek wodnych, ale również są malowane i traktowane jako dekoracja ogrodu, zastępują donice na kwiaty  a nawet meble do mieszkań. W tym względzie jest to aktualnie ogromny hit wśród dekoratorów. Bardzo często zużyte opony wykorzystywane są w swojej własnej postaci do budowy umocnień takich jak wały anty powodziowe, umacnianie skarp nad brzegiem rzek czy kanałów, a nawet jako zabezpieczenie skarp wzdłuż dróg. Te ostatnie zastosowanie opon jest o tyle korzystne i zasadne, że opony i ogólnie tworzywo sztuczne w przyrodzie rozkłada się przez setki lat. Jeżeli zatem użyjemy ich jako umocnienia np. wałów, takie wały przetrwają nie jedno pokolenie. Opony w tym przypadku mają większą wytrzymałość niż metal czy nawet beton. Są przede wszystkim bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, mróz czy słońce. Pod wpływem temperatury może się co prawda odkształcać lecz później z powrotem zastyga, dalej spełniając swoje zadanie.

W dużym stopniu stare opony przetwarzane są na nowe. Rozdrobnione stare opony przerabiane są bowiem na wspomniany suchy granulat, który później może być dodawany do surowca, z którego produkowane są zupełnie nowe opony. Oczywiście wtedy granulat poddawany jest obróbce termicznej, dzięki czemu odzyskuje swoje wcześniejsze właściwości fizyczne.

W każdym regionie rok rocznie przybywa zużytych opon. Liczy się to w setkach tysięcy ton. Dzięki recyklingowi ich składowanie przestało być problemem. Gdyby nie wykorzystywano by ich ponownie, za kilka lat najzwyczajniej w świecie stare, zniszczone opony zasypały by nas i to dosłownie.